неділя, 15 листопада 2015 р.

Урок для 3(7) класу Тема: Все про їжу.

Тема: Все про їжу.
Мета: Повторити лексику теми , познайомити з новими словами, практикувати учнів в монологічному та діалогічному мовлені, читанні та письмі, закріпити граматичні структури і правила, вчити працювати в групах ;
розвивати мовну здогадку,пам'ять,  навички аудіювання та навички перекладу;
виховувати культуру спілкування, прищеплювати прагнення до саморозвитку.
Обладнання: презентація, комп’ютер, тематичні та роздаткові картки,
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок.
                                                  Хід уроку
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1)Організаційний момент. Greeting and Aim.
T: Good morning, dear pupils! The weather is good, isn’t it? And what about you? Are you in a good mood? I know how to make it better.
2) Гра «Комп’ютерний вірус».
Т:I have a little problem. I wanted to print the topic of our lesson but forgot to change the language from Ukrainian to English. Can you rewrite it? And you’ll know the topic of our lesson.
« ФДД ФИЩГЕ АЩЩВ»(slide 1) .
We continue speak about the tastiest topic “Food». So, imagine your favourite food, how it taste … and let’s start our lesson!)
I hope you’ll work hard and your marks will be good.
     II. Мовна розминка. Warming up.
3)Гра «Овочевий кошик»(slide 2)
Учні називають продукти , які вчитель кладе до кошику.
T: I have a basket. Let’s stuff it.
4)Робота з картками. Вчитель показує картки , передаючи картки по колу , учні називають слова. Гра  проходить в швидкому темпі.(додаток 1)
5)Гра “ Будь уважний”(slide 3)
Т:You’ve got a list of words. Choose and write down the words connected with food!
1 group- bread, tooth, sweets, parents, soup, breakfast, juice, men, meat, seven, tea, ice-cream, fish, apple, cheese, cake, water, teacher, coffee, school.
2-group- mouth, porridge, yesterday, pizza, today, chicken, salad, last, flower, egg, leg, meat, fish, country, grow, hamburger, year, salt, pencil, carrot.

III.Основна частина уроку. ( slide 4)
6)Розвиток навичок усного мовлення. Speaking.
T:Ask and answer the questions.(робота в парах, учні по черзі задають запитання один одному)
     1. What food should we eat to stay healthy?
     2. What food shouldn’t we eat too much?
     3. Why is fresh food better than food from packages?
     4. What kind of oil is the best for your health?
     5. Is white bread better for you than brown bread?
     6. Why do some people want to eat organic food?

7) Знайди пару. Matching. ( slide 5)

1)FOR MORE ENERGY                                      a) Walnuts, water                                                 

2)FOR STRONGER IMMUNITY                        b)Pasta, potatoes and breakfast          
                                                                                                           cereal
3)FOR BETTER CONCENTRATION                 c) Apples and raw carrots

4) FOR WHITER TEETH                                     d)Chicken, fish and nuts

5)FOR CLEARER SKIN                                       e) Eggs

Key:1-b; 2-e; 3-d; 4-c; 5-a

8) Уведення нової лексики . New vocabulary
Запропонувати учням прослухати та повторити нові слова.
Впр.1 с.69 –зєднати малюнок зі словами
(Slide 5)
Записати нові слова в словник.
Peel-чистити
Slice-різати скибочками
Mash-товкти
Mix-мішати
Oil-олія
Boil-кипятити
Chop-нарізати
Pour-наливати
Cut-різати
Fry-смажити
Read and write.
9) Гра «Калейдоскоп» Робота в групах . Учні по 4-5 в кожній команді відгадують слова.
Lio , tuc, poch, oilb, roup, ceils, eelp, yrf, smash  

10).Фізкультхвилинка Physical warm up.
T: Let’s take a break! Stand up , please!

11) Читання і письмо. Reading and Writing.
   T: Ex.2, p.69- fill in the missing words.

TOMATO AND CHEESE SANDWICH

put (3 times), cut, eat, slice (twice)

one bread roll, some tomatoes, some cheese
… to open the bread roll,
… the tomatoes.
 … the cheese.
 … tomato slices on the bread.
 … some cheese on top.
 … the top of the bread roll on top.
 Now … your sandwich. It’s delicious!

12) Говоріння та письмо. Speaking and writing.
 T: Ex.3, p.70 Put the sentences in the correct order
 A recipé for pancakes.(slide 7)
  - After that put in a spoon of sugar.
  - Serve the pancakes with jam or chocolate.
  - First mix the eggs and the milk.
  - For the pancakes you need 2 cups of flour, 1 egg, 1 cup of milk and a spoon of           sugar.
  - Finally fry the pancakes
  -Then add the flour.

13) Робота в групах .Group work
T: Let’s work in 2 groups. Write the recipe and instruction of cooking using the   picture. Another group must guess the name of this dish. (Slide 8,9)
14) Аудіювання. Listening
      T: I read the following list of dishes. You must say:
        -Which of them are Ukrainian?
       - Which of them are English?
  1) Borsch, cabbage soup, varenyky, holubtsy, deruny
  2) Beefsteak, cornflakes, sandwiches, pudding, fish and chips.
15) Перегляд фільму « Англійська їжа»
16) Перевірка розуміння змісту побаченого
  Т: Дайте відповіді на питання.Answer .
What is the traditional English food for breakfast?
What is the traditional English food for dinner?
What English food is not very expencive?
IV. Домашнє завдання.
  Homework: Впр.5, с71 (вставити пропуски в речення)
                      Високий рівень: написати рецепт своєї улюбленої страви.
                   
V. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок. Summing up.
         Game “ True or False
Borsh is favourite Ukrainian dish.
Deruny is a traditional English food.
Ukrainians like varenyky very much.
Mashed potatoes are very tasty with ice-cream.
The British like fish and chips very much.
The lesson is over. Good bye! (slide 9)





                              Додатки:

1)    група
Lio , tuc, poch, oilb, roup, ceils, eelp, yrf, smash  
2)    група
Lio , tuc, poch, oilb, roup, ceils, eelp, yrf, smash  



                                               Фільм для перегляду



1 коментар:

  1. Здравствуйте!

    Скажите пожалуйста, как я могу проверить эту кофемашину на исправность? http://uavending.com/ Может быть Вы знаете? Очень бы хотелось узнать детально что учитывать при осмотре и как тестировать.

    ВідповістиВидалити